piątek, 7 maja 2021

NAJWAŻNIEJSZE BIBLIOTEKI

Biblioteka to instytucja, która zmieniała pokolenia, znacząco wspierała rozwój cywilizacji, rozwijała naukę, kulturę, religię, filozofię oraz wpływała na losy świata.

Zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi bibliotekami w dziejach świata.

 

 

BIBLIOTEKA ŚWIĄTYNNA W NIPPUR

Najstarsze znane nam biblioteki powstawały w Sumerze w okresie od XXVI do XXV wieku przed Chrystusem. Pierwsi bibliotekarze byli prawdopodobnie kapłanami, jednymi z najwyżej postawionych ludzi na sumeryjskiej ziemi. Najważniejsza biblioteka znajdowała się w mieście najwyższego boga z sumeryjskiego panteonu – Enlila. Zabezpieczono w jej ruinach tysiące glinianych tablic. W Nippur odkopano glinianą tabliczkę z najstarszą wersją historii potopu i Arki Noego

 

Ruiny świątyni Nippur, w której gmachu mieściła się najstarsza znana nam biblioteka


BIBLIOTEKA ASZURBANIPALA

Pierwsza skatalogowana biblioteka na Bliskim Wschodzie, założona przez króla asyryjskiego Assurbanipala (VII w. p.n.e.). Przechowywała  około 100 tysięcy dzieł na glinianych tabliczkach.  Assurbanipal dla ugruntowania swojej potęgi założył jedną z największych bibliotek starożytnego świata. Aszurbanipal wiedział, że wiedza to potęga, dlatego pragnął ją zdobyć i zabezpieczyć. Sam nie tylko był człowiekiem znającym pismo, ale mamy podstawy twierdzić, że czytał biegle w różnych językach (w jego zbiorach znajdowały się zarówno tablice spisane w języku akadyjskim, jak i sumeryjskim). By zdobyć jak najwięcej wiedzy, wysłał swoich emisariuszy do każdej części królestwa z rozkazem przysłania do swojej siedziby każdej zapisanej tablicy. Ponadto zatrudnił skrybów, którzy przepisywali dla niego teksty.


Jeden z zachowanych wizerunków Aszurbanipala 

 

BIBLIOTEKA ALEKSANDRYJSKA

najsłynniejsza i największa starożytna biblioteka (III w. p. ne.). Mieściło się w niej od 400  tysięcy do 700 tysięcy zwojów. Wszystkie spłonęły w czasie kilku pożarów. Tradycja głosi, że Aleksander urzeczony rozmiarami, wpływami i świetnością biblioteki Aszurbanipala zdecydował się założyć własną.

Biblioteka w wyobrażeniu Ottona von Corvina (XIX wiek)

 
źródło zdjęcia: dobresobie.pl



 

BIBLIOTEKA W CEZAREI

założona przez Orygenesa, pisarza starochrześcijańskiego.  Był tak płodnym pisarzem, że początkowo gmach biblioteki zajmowały głównie księgi jego autorstwa. Szybko jednak pozyskiwała ona kolejne bezcenne dzieła. W zbiorach biblioteki znajdował się m.in. Kodeks Watykański, Kodeks Efrema i Kodeks Synajski (greckie rękopisy Starego i Nowego Testamentu). Dzięki nim Biblia doczekała się tłumaczenia na łacinę, z którego później tłumaczono ją na wszystkie języki świata. Niektóre z zachowanych rękopisów biblijnych mają adnotacje, że zostały przepisane, bądź poprawione, w oparciu o rękopisy z Cezarei. Uważano, że właśnie tutaj przechowywane były najlepsze rękopisy Niestety biblioteka została zniszczona w VII wieku. w wyniku działań wojennych.

Średniowieczny wizerunek Orygenesa


 

BIBLIOTEKA W AKSUM

Królestwo Aksum było jednym z najpotężniejszych państw afrykańskich i nie bez powodu na jego dziedzictwo powołuje się Etiopia. Aksum było państwem chrześcijańskim i także tu gromadzono święte teksty, tłumacząc je na język ge’ez.
To najprawdopodobniej ze zbiorów biblioteki Aksum (nie zaś z biblioteki aleksandryjskiej) korzystali koptyjscy mnisi, tłumacząc święte księgi chrześcijańskie.

Święta księga zapisana w języku ge’ez

 

IMPERIALNA BIBLIOTEKA DYNASTII HAN
I CHIŃSKA BIBLIOTEKA NARODOWA

Biblioteka dynastii Han nie przetrwała, lecz zachował się dokładny opis ksiąg w niej zawartych.Dzięki temu wiemy, że księgozbiór składał się z 13269 zwojów z dziedzin takich jak: konfucjanizm, filozofia, poezja, sztuka wojenna, astrologia, ziołolecznictwo i (al)chemia. Świadczy to o tym, jak wielkim szacunkiem darzono wiedzę i same księgi na cesarskim dworze.Obecnie Chińska Biblioteka Narodowa może poszczycić się znacznie cenniejszymi zbiorami: 27 milionami woluminów, z czego 270000 to starożytne i rzadkie księgi, oraz 35000 inskrypcji spisanych w okresie dynastii Shang na... kościach czy żółwich skorupach (ich wiek datuje się na 3600 lat!), a także pisma konfucjańskie wyryte w kamieniu!

 

Inskrypcja z dynastii Han znajdująca się w Chińskiej Bibliotece Narodowej
Autor zdjęcia: Editor at Large Źródło: Wikipedia.org

BIBLIOTEKA W KLASZTORZE ŚWIĘTEJ KATARZYNY

Zawiera ona 4500 prac i jest zamknięta dla zwiedzających. Jest to najstarsza nieprzerwanie działająca biblioteka w historii. Została założona w VI w. n.e. i posiada obecnie największą kolekcję literatury religijnej po Bibliotece Watykańskiej. 

Panorama Klasztoru św. Katarzyny na tle góry Synaj
Źródło: Wikipedia.org

 
Rękopis syryjski przechowywany w klasztorze św. Katarzyny, Źródło Wikipedia.org   


BIBLIOTEKA WATYKAŃSKA

została założona w 1471 r. przez papieża Mikołaja V. Jest powszechnie uważana za jeden z najważniejszych księgozbiorów w dziejach. Obecnie znajduje się w niej 1,1 mln drukowanych książek, w tym 8 500 inkunabułów, i 7 500 manuskryptów. Znajduje się tu zarówno najstarsza Biblia Świata, Kodeks Watykański datowany na rok 352 n.e., jak i słynne Tajne Archiwa Watykanu.




BIBLIOTEKA KONGRESU USA

Biblioteka Kongresu została założona w 1800 r. przez prezydenta Johna Adamsa w Waszyngtonie. Jest to obecnie największy księgozbiór na świecie oraz najstarsza biblioteka w Stanach Zjednoczonych.  Zawiera ponad 38 milionów książek napisanych w 450 językach. Ponadto znajduje się tam też ponad 70 mln rękopisów, blisko 6 mln map, ponad 18 mln mikrofilmów, 5 mln inkunabułów… łącznie 170 mln skatalogowanych pozycji. Każdego dnia do zbiorów biblioteki dołączonych zostaje 10 000 kolejnych pozycji – wielkość księgozbioru ciągle więc szybko rośnie.

Biblioteka Kongresu, źródło: Wikipedia

    
Wnętrze Biblioteki



W opracowaniu wykorzystano:

https://czytajpl.pl/2018/05/09/10-najwazniejszych-bibliotek-w-dziejach/

https://pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ