poniedziałek, 14 czerwca 2021

14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

80 lat temu, 14 czerwca 1940 r., do obozu koncentracyjnego w Auschwitz trafił pierwszy masowy transport więźniów z okupowanej przez Niemców Polski. Spośród 728 uwięzionych wówczas osób wojnę przeżyło jedynie 298. Był to początek najtragiczniejszego barbarzyństwa nazistowskich Niemiec w okresie II wojny światowej.

Zachęcam do lektury książek - pamiętników, reportaży więźniów, którzy przeżyli obozy. 


STANISŁAW GRZESIUK - 5 LAT KACETU

 to wspomnienia więźnia obozów koncentracyjnych, relacja naocznego świadka, który przeżył pobyt w obozach w Dachau, Mauthausen i Gusen. Autor opowiada o okrucieństwach, których był świadkiem.

 


WANDA PÓŁTAWSKA - I BOJE SIĘ SNÓW

To przejmujące wspomnienia Wandy Półtawskiej z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie autorka była więziona w latach 1941-1945.

Opis poniżenia i cierpienia oraz nieludzkich eksperymentów medycznych, jakim wśród wielu kobiet była poddawana autorka, ma na pewno wartość dokumentalną, jako prawda o ciemnej stronie człowieczeństwa. Niezwykle istotną cechą tych wspomnień jest jednak pokazanie wielkiej godności kobiety, która w świecie nieludzkiego upodlenia potrafi poświęcić się za innych, zachować zasady oraz szukać drogi przebaczenia.


 

 

SEWERYNA SZMAGLEWSKA - DYMY NAD BIRKENAU

autobiograficzna książka Seweryny Szmaglewskiej z 1945.
Książka opisuje przeżycia autorki z okresu pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Ze względu na walory literackie i faktograficzne uznana została za wybitne osiągnięcie literatury obozowej.

  

 

MICHAŁ PIOTROWSKI - NIE TYLKO RAVENSBRUCK

Wspomnienia z lat więzienia w obozach koncentracyjnych obejmują również pobyt w Ravensbrück.

 



SARAH HELM - KOBIETY Z RAVENSBRUCK.
ŻYCIE I ŚMIERĆ W HITLEROWSKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM DLA KOBIET

W Ravensbrück przez sześć lat więźniarki bito, torturowano, zmuszano do niewolniczej pracy, głodzono i rozstrzeliwano. Dokonywano również – w szczególności na Polkach – zbrodniczych eksperymentów medycznych. "Kobiety z Ravensbrück" to nie katalog popełnianych w Ravensbrück okrucieństw. To przede wszystkim porywający opis heroizmu, nadludzkiej nieustępliwości i wyjątkowej siły ducha, która pozwoliła ofiarom bestialstwa przetrwać, a także dać świadectwo. 



 TADEUSZ BOROWSKI - OPOWIADANIA

Jedno z najwybitniejszych dzieł powojennej prozy, będące źródłem głębokiej refleksji nad największą tragedią ludzkiej historii: obozami śmierci. Najsłynniejsze opowiadania autora to m.in. Dzień na Harmenzach, Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ