środa, 29 września 2021

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W dniu dzisiejszym przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne.

Inicjatywa powstała w  Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała dla dzieci i młodzieży. Data 29 września to dzień urodzin autorki.

 

źródło zdjęcia: Lustrobiblioteki.pl

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Czytanie na głos pomaga nam w zapamiętywaniu. 

Czytanie na głos wspomaga pamięć. Dowodem na to są badania naukowe. 

Badanie przeprowadzono w 2015 roku przez badaczy z Uniwersytetu Montrealskiego. Uczestnicy badania mieli za zadanie przeczytać listę słów, a następnie zrobić to jeszcze raz po cichu, następnie bezgłośnie poruszając ustami, powtarzając słowa na głos, śledząc je na ekranie lub powtarzając słowa na głos, kierując wypowiedź do drugiej osoby. Na końcu eksperymentu okazało się, że najwięcej wyrazów zapamiętali uczestnicy, którzy wypowiadali słowa na głos w kierunku drugiej osoby. Najgorzej natomiast szło tym, którzy czytali po cichu.

 


Czytanie wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. 

 

Już trzydzieści minut czytania dziennie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, uregulowania rytmu serca i redukcji stresu w sposób zbliżony do ćwiczeń jogi. Niektóre badania wskazują na ważną korelację nawyku codziennego czytania z wydłużeniem życia człowieka. Poprawia się również jego jakość w rozumieniu dobrej kondycji emocjonalnej oraz zachowywania lepszej ogólnej sprawności umysłowej.

 


Zbliżają się długie jesienne wieczory, które skutecznie możemy umilić sobie lekturą. Zachęcam do tego bardzo gorąco.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ