Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków, która doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę światowego dziedzictwa.
Na dzień dzisiejszy na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wpisanych 16 obiektów z naszego kraju.
Zapraszam do zapoznania się z POLSKIMI SKARBAMI UNESCO
1. STARE MIASTO W KRAKOWIE
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiło w 1978 r., jako jeden z pierwszych obiektów na świecie
2. KRÓLEWSKIE KOPALNIE SOLI W WIELICZCE I BOCHNI
Kopalnia soli w Wieliczce na listę UNESCO trafiła w 1978 r. w pierwszej grupie obiektów z całego świata. W 2013 r. została do niej dopisana kopalnia w Bochni.
3. AUSCHWITZ-BIRKENAU.
NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY
I ZAGŁADY
Na liście UNESCO od 1979 r. Największy obóz zagłady w dziejach ludzkości.
4. PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Obiekt transgraniczny, ulokowany na pograniczu polsko-białoruskim. W 1979 r. na listę UNESCO trafiła część Białowieskiego Parku Narodowego, 13 lat później wpis został uzupełniony o tereny położone na Białorusi, zaś w 2014 r. dodatkowo rozszerzony.
5. STARE MIASTO W WARSZAWIE
Na liście UNESCO od 1980 r. Jak wskazano w uzasadnieniu, stanowi wyjątkowy przykład odbudowy zabytków niemal całkowicie zniszczonych
6. STARE MIASTO W ZAMOŚCIU
Na liście UNESCO od 1992 r. Renesansowe miasto, w którym zachował się pierwotny układ ulic, pozostałości dawnych fortyfikacji i liczne zabytkowe budowle.
7. ŚREDNIOWIECZNY ZESPÓŁ MIEJSKI TORUNIA
Na listę UNESCO trafił w 1997 r. Perła gotyckiej architektury. W całym mieście jest przeszło 1100 zabytkowych budowli wzniesionych w tym stylu, dzięki czemu znalazło się ono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
8. ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU
Na listę UNESCO został wpisany w 1997 r. Największa gotycka twierdza w Europie.
9. MANIERYSTYCZNY ZESPÓŁ ARCHITEKTONICZNY I KRAJOBRAZOWY ORAZ PARK PIELGRZYMKOWY W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ
Na liście UNESCO od 1999 r. Kościół i klasztor bernardynów, a także sanktuarium maryjno-pasyjne u stóp góry Żar nazywane "polską Jerozolimą". Każdego roku ściąga tam około miliona pielgrzymów
10. KOŚCIOŁY POKOJU W JAWORZE I ŚWIDNICY
Na listę UNESCO trafiły w 2001 r. To największe w Europie drewniane budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej.
11. DREWNIANE KOŚCIOŁY POŁUDNIOWEJ MAŁOPOLSKI
Na liście UNESCO od 2003 r. Wpis obejmuje sześć świątyń znajdujących się we wsiach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa
Kościół Dębno
12. PARK MUŻAKOWSKI
Na liście UNESCO od 2004 r. Uchodzi za światowej klasy arcydzieło sztuki ogrodowej. Rozległy park krajobrazowy rozciąga się po obydwu stronach Nysy Łużyckiej, w okolicach Łęknicy w województwie lubuskim i niemieckiego Bad Muskau. Zajmuje powierzchnię blisko 700 ha.
13. HALA STULECIA WE WROCŁAWIU
Na listę UNESCO została wpisana w 2006 r. Wzniesiona z wykorzystaniem żelbetonu hala była milowym krokiem w historii budownictwa.
14. DREWNIANE CERKWIE W POLSKIM I UKRAIŃSKIM REGIONIE KARPAT
Na listę UNESCO trafiły w 2013 r. Łącznie w ten sposób docenionych zostało 16 cerkwi. Osiem z nich stoi po polskiej, osiem zaś po ukraińskiej stronie granicy. Polskie można oglądać w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku i Turzańsku na Podkarpaciu oraz w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych w Małopolsce.
Cerkiew w Chotyńcu
15. KOPALNIA RUD OŁOWIU, SREBRA I CYNKU W TARNOWSKICH GÓRACH ORAZ SYSTEM GOSPODAROWANIA WODAMI PODZIEMNYMI
Na listę trafiła w 2017 r. Kopalnia znajduje się na Górnym Śląsku, czyli w jednym z głównym obszarów wydobywczych w Europie Środkowej. Obiekt obejmuje w całości podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi.
16. KOPALNIE KRZEMIENIA PASIASTEGO I NEOLITYCZNE OSADY W KRZEMIONKACH OPATOWSKICH
Na listę trafiła w 2019r. Krzemionki pod Ostrowcem Świętokrzyskim (nazywane także Krzemionkami Opatowskimi) to region prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego oraz związanych z nimi pradziejowych osad. Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 r. urodzony w Ostrowcu geolog prof. Jan Samsonowicz. Szybko uznano je za zabytek. Od 1994 r. stanowią pomnik historii, a od 1995 r. także rezerwat przyrodniczy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz