czwartek, 15 kwietnia 2021

WIRTUALNE WYCIECZKI Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

 

Przedstawiam kilka pomysłów na wirtualne zwiedzanie

 

MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE


               

Dawna rezydencja magnacka na Górnym Śląsku, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym
z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.


Wirtualne zwiedzanie dostępne pod linkiem
http://www.zamek-pszczyna.home.pl/wz/index.html

 

  ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE



Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. Barokowo-klasycystyczny zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.
W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony
i dewastowany przez wojska
szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Wirtualne zwiedzanie dostępne pod linkiem: https://www.ai360.pl/panoramy/85

 

ZAMEK W MALBORKU


Zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. 

W1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Wirtualne zwiedzanie dostępne pod linkiem: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998

 

PAŁAC DZIEDUSZYCKICH W ZARZECZU


Pałac hrabiostwa Dzieduszyckich z lat 1817-1819, powstały według projektu Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej przy pomocy Piotra Aignera i budowniczego Fryderyka Baumana. Klasycystyczna budowla, ożywiona wpływami romantyzmu, nietypowa w kształcie i dekoracji, z okrągłą rotundą, o obejściu wspartym na doryckich kolumnach. W części sal zachowały się oryginalne kominki, stiuki oraz w rotundzie parkiet z pięciu gatunków drewna. W lutym 2007 roku gmina Zarzecze, starostwo powiatowe w Jarosławiu i Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas powołali do życia Muzeum im. Dzieduszyckich, jako oddział Muzeum w Jarosławiu.

 

Wirtualne zwiedzanie dostępne pod linkiem:http://www.spacer.muzeum-jaroslaw.pl/mdz.html

 

MUZEUM ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE


Pałac w Kozłówce należał do rodziny Zamoyskich. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

16 maja 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników historii.

 

Wirtualne zwiedzanie dostępne pod linkiem:
https://www.muzeumzamoyskich.pl/93-wirtualne-zwiedzanie

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ